Karta debetowa

Co to jest karta debetowa? Karta taka działa na zasadzie rozliczenia transakcji wykonanej za pomocą karty od razu po otrzymaniu przez bank informacji o jej wykonaniu.

Dzięki temu konto właściciela karty, który wykonał jakąś transakcję karta debetową, zostanie obciążone przez bank od razu jak tylko informacja o transakcji dojdzie do danego banku. Okres ten jest różny i zależy od kilku czynników takich jak np. gdzie była użyta karta, systemu informatyczno-księgowego używanego przez bank. Okres ten zazwyczaj wynosi krótka chwilę, kilka sekund, jednak czasem zdarzając się takie sytuacje, że może się cała sprawa przeciągnąć do kilku dni.

Banki często żeby zwiększyć bezpieczeństwo, blokują środki na koncie właściciela karty na podstawie autoryzacji transakcji. Od czasu wykonania transakcji aż do czasu rozliczenia, suma transakcji jest blokowana na koncie właściciela karty.

Kartę debetową można używać zarówno do transakcji gotówkowych jak i bezgotówkowych do wysokości środków na rachunku lub limitu debetowego.

Często ze względów technicznych oraz bezpieczeństwa bank wydaje kartę debetową z konkretnym limitem wydatków dziennych bądź miesięcznych. Zdarza się, że limit dotyczy także ilości transakcji. zazwyczaj jednak limity te można sobie dowolnie ustawiać, tak aby z jednej strony limity te nie ograniczały właściciela, z drugiej aby chroniły w jakiś sposób w przypadku zagubienia lub kradzieży karty debetowej.

Jak więc otrzymać kartę debetową? Należy otworzyć konto w banku, do którego karta zostanie wydana i z którego rozliczane będą wszelkie transakcje. Banki aktualnie wydają kartę debetową zaraz przy otwarciu konta i jest to już pewien standard w bankowości.