Karta bankowa – zasady bezpieczeństwa. Płatność kartą w sklepie i przez internet

Jak bezpiecznie postępować z kartą bankową?

Płatność kartą to obecnie codzienność. Coraz rzadziej nosimy ze sobą gotówkę, a bezgotówkowych transakcji dokonujemy tym chętniej, im wyższe płacimy rachunki. Jednak czy ten sposób płatności naprawdę jest bezpieczny? Jakie zagrożenia niesie ze sobą płatność kartą w sklepie i przez internet? Poniższy artykuł w kilka minut odpowie na te wątpliwości.

Kiedy można płacić kartą? Rodzaje kart płatniczych

W większości polskich miast trudno dziś wyobrazić sobie brak kart płatniczych. Pozwalają na dokonanie płatności praktycznie wszędzie czym zmniejszają konieczność noszenia ze sobą gotówki. Można dzięki nim zapłacić za zakupy w sklepach stacjonarnych – warunkiem jest posiadanie terminala przez sprzedawcę. Można dzięki nim również sfinansować zakupy online, jak również płacić za granicą. W Polsce istnieje dwóch popularnych producentów kart płatniczych – banki zazwyczaj wybierają karty produkowane przez Visa i MasterCard.

Istnieje kilka rodzajów kart bankowych. Do najbardziej popularnych możemy zaliczyć:

  • kartę debetową,
  • kartę kredytową,
  • kartę przedpłaconą,
  • karty wirtualne,
  • karty wielowalutowe.

Każda z tych kart jest przypisana do innego konta. Niektóre są jedynie do jednorazowego wykorzystania (np. karta przedpłacona może być formą przekazania premii lub nagrody pieniężnej). Karta kredytowa jest natomiast przypisana do oddzielnego rachunku kredytowego z przelanym na niego kredytem odnawialnym.

Gdzie zapłacę kartą?

Karta debetowa (podobnie jak karta kredytowa) służy nie tylko do podejmowania pieniędzy z bankomatu. Większość kart posiada również opcję płatności – zbliżeniowej, za pomocą paska magnetycznego lub poprzez chip i wpisanie PIN-u do terminala.

Kartą debetową można zapłacić:

  • w kraju – w Polsce korzystanie z karty jest zazwyczaj bezpłatne – jednak banki ustalają swoją własną listę darmowych bankomatów, która nie zawsze obejmuje bankomaty należące do innych instytucji,
  • za granicą – korzystanie z karty bankomatowej za granicą jest ryzykowne ze względu na wysokie koszty. Spread może kosztować nawet kilka procent, a do tego trzeba jeszcze doliczyć sam koszt zakupów, np. koszt euro czy funta w stosunku do złotówki,
  • przez internet – większość sklepów online posiada możliwość płatności kartą. W tym przypadku musimy wypełnić formularz, w którym będzie kilka pól do wypełnienia: imię i nazwisko, numer karty, numer CVV i data ważności.

Bezpieczeństwo płatności kartą zależy od jej właściciela

Skrócenie czasu dokonywanej transakcji to jedna z głównych zalet płatności kartą debetową. Aby płacić nią w bezpieczny sposób, musimy zdawać sobie sprawę z zagrożeń. Warto również zainwestować w etui ochronne, które odsłania jedynie chip NFC. W ten sposób płacąc kartą, nie pokazujemy naszych danych osobowych oraz numeru karty. Podstawową zasadą jest pilnowanie karty – szczególnie podczas wakacji, w miejscach gdzie jesteśmy daleko od domu zgubienie karty może mieć negatywne konsekwencje.

Nigdy nie powinniśmy pożyczać swojej karty do bankomatu obcym osobom – podobnie nie możemy przyjąć cudzej karty, aby zapłacić za zakupy znajomego (np. z pracy). Taka praktyka jest czasem stosowana przez pracowników danej firmy. Pamiętajmy, że zasadniczo sprzedawca ma obowiązek sprawdzić, czy za zakupy płacimy swoją kartą. W konsekwencji może się okazać, że za zakupy dla znajomego będziemy musieli się tłumaczyć przed policją.

Do kradzieży danych z karty może również dojść podczas pobierania pieniędzy z bankomatu. Tutaj zagrożenie wywołuje skimming, czyli nielegalne skopiowanie zawartości paska magnetycznego znajdującego się na karcie płatniczej. Jeśli chcemy dokonać transakcji w bankomacie, powinniśmy wcześniej sprawdzić czy bankomat wygląda normalnie. W tym przypadku zwracamy uwagę na to, czy:

  • klawiatura bankomatu wystaje ponad poziom obudowy,
  • na czytniku kart nie ma pozostałości po kleju/opiłkach metalu,
  • czoło bankomatu nie posiada nieodpowiednich elementów – np. kamery skierowanej na klawiaturę.

Zaleca się unikanie bankomatów ustawionych w odosobnionych i mocno oddalonych od banku punktach. Warto również korzystać z bankomatów w miejscach monitorowanych, aby zmniejszyć ryzyko skopiowania naszych danych. Ponadto zawsze należy zasłaniać dłonią klawiaturę podczas wprowadzania numeru PIN.

Czy płacenie kartą przez internet jest bezpieczne?

Płatność kartą w internecie to potencjalne źródło problemów. Kradzież pieniędzy z karty kredytowej, wyłudzenie pieniędzy z konta – jeśli nie uważamy w sieci, są to realne zagrożenia. W jaki sposób dokonywać płatności online, aby uniknąć niebezpieczeństw? Pierwszą zasadą jest korzystanie tylko z pewnego komputera. Nigdy nie dokonujemy płatności online z wykorzystaniem kart w miejscach takich jak biblioteka publiczna czy kafejka internetowa. Ogólnodostępne sieci mogą być niedostatecznie zabezpieczone, co również stanowi ryzyko wykradnięcia naszych danych.

Kiedy robimy zakupy w sieci, zazwyczaj szukamy okazji pozwalających na kupno produktu po niższej cenie. Jeśli jednak korzystamy ze sklepu, w którym wcześniej nie robiliśmy zakupów, a wiemy że nie jest to znane i renomowane miejsce, powinniśmy sprawdzić, czy dany sklep rzeczywiście jest wiarygodny, Wiarygodność numeru NIP i REGON możemy sprawdzić na stronie internetowej GUS.

Elementem, który na stronie sprzedawcy powinien wzbudzić naszą nieufność, jest kod połączenia “http”. Bezpieczne są strony z “https”, które oznaczają, że to połączenie jest szyfrowane. Ważny jest również symbol klucza lub kłódki – klikając na tę ikonkę otrzymamy informację na temat wykorzystywanych przez stronę certyfikatów. Gdy uzyskanie danych jest na tej stronie uniemożliwione – najlepiej dokonać zakupów w innym, bardziej wiarygodnym sklepie.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo transakcji online nie musimy korzystać z karty debetowej lub karty kredytowej. W czasie płatności za zakupy online mamy wiele systemów płatności – m.in. BLIK. Świetnym rozwiązaniem jest płacenie za zakupy np. kartą prepaid lub kartą wirtualną na którą przelewamy tylko ustalony poziom środków. W ten sposób, nawet jeśli ulegniemy oszustowi, to nasze konto bankowe, oraz konto związane z kartą kredytową zostanie zabezpieczone.