Karta debetowa – jak kupić coś w internecie?

karta w kieszeni spodni

Kartę debetową w portfelu posiada prawie każdy, kto założył konto w banku. Plastik pozwala na wypłatę pieniędzy z bankomatu, a także bezgotówkowe dokonanie płatności w sklepie. Coraz więcej osób również decyduje się na płatność kartą online. Czym różni się karta debetowa od kredytowej? Jak korzystać z karty kredytowej? Zapraszamy do artykułu.

Co to jest karta debetowa? Czy kartą debetową można płacić w internecie?

Istnieje kilka różnych rodzajów kart do płatności. Karta debetowa jako jedyna jest w prawie każdym portfelu. Dodawana jest do każdego rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego, czyli po prostu do konta osobistego. Korzystając z karty debetowej, klient po prostu korzysta ze swoich pieniędzy – np. z miesięcznej pensji lub świadczeń. Zazwyczaj jest wydawana nieodpłatnie lub za niewielką opłatą, chyba że klient chce posiadać spersonalizowaną kartę do bankomatu np. ze zdjęciem.

Karta ta służy więc głównie do podejmowania pieniędzy z bankomatu. Większość kart debetowych posiada również opcję płatności zbliżeniowej. Istnieje dwóch popularnych producentów kart płatniczych – banki zazwyczaj wybierają karty produkowane przez Visa lub MasterCard.

Kartą debetową można zapłacić:

  • w Polsce – w kraju korzystanie z karty jest zazwyczaj bezpłatne. Warto tu zwrócić uwagę na to, czy karta posiada jakiś limit dzienny. Zazwyczaj jest to kwota od 500 zł do 1 tys zł dziennie,
  • za granicą – tutaj trzeba mieć na uwadze dodatkowe koszty związane z przewalutowaniem. Spread bankowy może wynieść nawet kilka procent. Płacąc kartą debetową za granicą warto pamiętać, że kurs walut zmienia się codziennie, a zaksięgowanie takiej płatności również może potrwać 2-3 dni,
  • w internecie.- większość sklepów posiada możliwość płatności wirtualnej. Przy wyborze płatności online kartą należy zwrócić uwagę, czy jest to karta Visa czy MasterCard, następnie kliknąć odpowiednią ikonę na stronie sklepu. Pojawi się kilka pól do wypełnienia – imię i nazwisko, numer karty. data ważności i numer CVV. Jest to jedna z bezpiecznych metod płatności jeśli zachować zdrowy rozsądek. Można jednak skorzystać z innych metod, które będą chroniły środki z konta – np. kartę przedpłaconą lub wirtualną kartę płatniczą albo płatność blikiem.

Karta debetowa – z czego się składa?

Gdzie szukać danych do płatności kartą w internecie? Oczywiście na karcie. Standardowy wygląd karty został określony w 1985 roku przez ISO, ang. International Organisation for Standardization (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna). To ta organizacja postanowiła, że karta musi mieć odpowiednie wymiary:

  • wysokość 53,98 mm,
  • szerokość 85,6 mm,
  • grubość 0,76 mm.

Współcześnie karty płatnicze pełnią bardzo wiele funkcji. W związku z tym zawierają coraz więcej danych, aby lepiej chronić bezpieczeństwo płatności.

Na przodzie karty płatniczej (awers karty) zazwyczaj znajduje się:

  • numer karty (czyli 14 cyfrowy ciąg cyfr),
  • imię i nazwisko właściciela karty,
  • nazwa banku,
  • data ważności karty,
  • logo organizacji płatniczej,
  • chip,
  • symbol płatności zbliżeniowych.

Dodatkowe elementy, które mogą znajdować się na karcie debetowej to np. zdjęcie właściciela karty. Karta może też zawierać różne rodzaje zabezpieczeń widocznych w promieniach ultrafioletowych.

Na tylnej stronie karty debetowej (rewers), można znaleźć natomiast:

  • pasek magnetyczny,
  • hologram,
  • miejsce na podpis,
  • dane banku,
  • numer CVV2 dla kart Visa lub CVC2 – dla Karty Mastercard.

Na mocy rozporządzenia unijnego MIF Reg na każdej karcie płatniczej musi pojawić się informacja, czy jest to karta kredytowa czy debetowa. Regulacja nie określiła jednak, w którym miejscu powinna pojawić się ta informacja.

Karta debetowa a karta kredytowa. Czym się różnią?

Jaka jest różnica między kartą debetową i kartą kredytową? Oczywistą odpowiedzią na to pytanie jest przeznaczenie karty. Karta debetowa służy właściwie wyłącznie do pobierania pieniędzy zgromadzonych przez klienta banku. Oczywiście – o ile klient nie zdecydował się na włączenie u siebie debetu bankowego, czyli niewielkiego kredytu odnawialnego, który zwiększa saldo konta o środki pochodzące z banku.

Karta kredytowa natomiast jest produktem płatniczym wydawanym w ramach umowy kredytowej. Transakcje wykonywane kartą kredytową nie obciążają konta konsumenta. Powstały dług klient banku spłaca na określonych zasadach. Aby otrzymać kartę kredytową należy wykazać zdolność kredytową.

Karta kredytowa jest udzielana razem z oddzielnym rachunkiem, który często jest nazywany rachunkiem karty kredytowej. Bank umieszcza na nim pieniądze – kwotę określa umowa podpisywana z bankiem. Każdorazowa wypłata z karty kredytowej równa się zaciągnięciu małego kredytu konsumpcyjnego na dowolny cel. W sklepie można płacić bezpośrednio kartą – natomiast wypłata pieniędzy z bankomatu będzie wymagać prowizji, a także odsetek. I to od dnia wypłaty pieniędzy z bankomatu.

Korzystanie z karty kredytowej wymaga więc samokontroli i świadomości. Karta taka będzie wiązała się z dodatkowymi opłatami, o których należy pamiętać:

  • opłata za wydanie karty głównej – może zostać zniesiona, jeśli klient wykorzysta określoną kwotę kredytu w pierwszym miesiącu korzystania z karty,
  • opłata za wydanie karty dodatkowej – z jednego konta może korzystać np. małżeństwo,
  • opłata roczna lub miesięczna – dla każdego klienta będzie wynosiła od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Może zostać zniesiona jeśli klient wykorzysta określoną ilość transakcji w tym czasie,
  • opłata za ubezpieczenie – w większości banków jest to opcja do wyboru, jednak są takie miejsca, gdzie jest wymagana. Zdecydowanie dobrym pomysłem jest ubezpieczenie karty, jednak wiążę się z tym dodatkowo opłacenie składki,
  • opłata za przekroczenie limitu z karty,
  • opłata za wydanie duplikatu karty,
  • opłata za zmianę daty cyklu rozliczeniowego.

Umiejętne korzystanie z karty kredytowej może być świetnym pomysłem na budowanie historii kredytowej. W przypadku osób, które będą planowały w przyszłości np. kredyt na mieszkanie, może pozwolić na uzyskanie go na korzystniejszych warunkach. Aby tak się stało, należy zawsze pamiętać o spłacaniu zadłużenia z karty w terminie i nie przekraczaniu dostępnego na karcie kredytowej limitu.