Blik – kolejna możliwość płatności wirtualnej

kobieta-z-telefonem-w-rece

Blik to coraz popularniejsza metoda płatności mobilnej w Polsce. W pierwszej połowie 2018 roku dokonano w ten sposób 33 mln płatności. Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej udostępniają nie tylko możliwość płatności Blikiem, ale też oferują rabaty związane z tą metodą płatności. Jak korzystać z Blik? Kto może pobrać aplikację? Czy to coś kosztuje? Zapraszamy do artykułu!

BLIK – co to jest?

BLIK to polski system umożliwiający płatności mobilne. Powstał na bazie płatności mobilnych dostępnych w banku PKO Bank Polski we współpracy z innymi bankami. Obecnie Blik wykorzystują największe polskie instytucje finansowe, a w tym:

  • Alior Bank,
  • mBank,
  • ING Bank Śląski,
  • Bank Millennium,
  • Getin Bank,
  • BGŻ BNP Paribas,
  • Raiffeisen Polbank,
  • Inteligo,
  • Orange Finanse,
  • T-Mobile Usługi Finansowe.

Blik umożliwia przede wszystkim płatności przez internet, z pominięciem numeru karty debetowej lub karty kredytowej. Możliwa jest tu płatność w sklepach stacjonarnych. Użytkownicy Blik mogą skorzystać z wypłaty pieniędzy z bankomatu. Blik udostępnia też funkcję natychmiastowych przelewów między różnymi bankami.

Co ciekawe, wiele sklepów oferuje rabaty tylko za to, że konsumenci płacą za pomocą aplikacji Blik. Warto więc przed zakupem zorientować się, czy za książkę lub kosmetyki będzie można zapłacić taniej o nawet 20-30 proc.

Płatność Blikiem – jak to zrobić?

Z Blika mogą korzystać wszyscy, którzy posiadają aplikację Blik w telefonie. Aplikacja Blik działa w smartfonach z oprogramowaniem iOS, Android i Windows Phone. Aby ją aktywować należy pobrać aplikację mobilną swojego banku, a następnie wybrać w niej opcję Blik.

Aby skorzystać z płatności Blik online należy:

  • kupić przedmiot w sklepie, który umożliwia płatność poprzez ten system,
  • następnie w sekcji “metoda płatności” lub “opcja płatności” trzeba wybrać opcję Blik,
  • gdy wygeneruje się okienko do wpisania 6-cyfrowego kodu,
  • teraz klient będzie musiał uruchomić aplikację w swoim telefonie, która wygeneruje sześciocyfrowy kod Blik,
  • kod trzeba przepisać do okienka na stronie sklepu,
  • transakcję trzeba jeszcze potwierdzić w aplikacji Blik w telefonie.

W podobny sposób należy postąpić płacąc w sklepie stacjonarnym i wypłacając pieniądze z bankomatu. Z Blik można skorzystać w niektórych placówkach Poczty Polskiej i w urzędach. Funkcja ta pozwala więc zapłacić za wyrobienie paszportu czy prawa jazdy. Dodatkowo sieć kin Multikono przygotowała ofertę dla uczniów i studentów, którzy wykorzystują Blik. Mogą sobie wyrobić tzw. Mkartę, która pozwala na tańsze bilety kinowe przez cały tydzień, a także na zbieranie punktów na darmowe bilety.

Ogólnie korzystanie z usługi Blik w każdym banku jest bezpłatne, jednak wykorzystanie tych aplikacji w różnych bankach jest inne. Dlatego niektóre usługi mogą być wykorzystywane z pobraniem opłaty (np. wypłacanie pieniędzy z bankomatu innego banku). Płatności internetowe w tej aplikacji są przypisywane do historii operacji na ROR. Limity płatności Blikiem są również dostosowywane indywidualnie w każdym banku.

Wadą płatności Blik jest to, że nie mam możliwości dokonania płatności za granicą – na zagranicznych wakacjach będzie trzeba wybrać inną formę płatności. Z drugiej strony – nie wszystkie sklepy stacjonarne korzystają z Blika. Może się też okazać, że sklep który umożliwia płatność za pomocą Blik, nie ma odpowiednio przeszkolonego do tego celu zespołu.

Płatność blikiem – czy jest bezpieczna?

Płatność przez aplikację Blik jest wybierana najczęściej właśnie z powodu bezpieczeństwa. Przy korzystaniu z niej, klient sklepu nie musi wyciągać karty w sklepie. Nie ma też potrzeby podawania numeru karty w sklepie internetowym. Blik nie posiada też żadnych danych użytkownika – nie ma więc możliwości kradzieży danych z aplikacji.

Ciekawym rozwiązaniem, które wykorzystuje Blik jest mechanizm dostępu do Blik. Zazwyczaj jest ona zabezpieczona kodem PIN. Jeśli telefon na to pozwala, możliwe jest też wykorzystanie odcisku palca. Kod aktywowany w aplikacji jest ważny maksymalnie 2 minuty i zmieniany za każdą nową transakcją. Na koniec, tuż przed dokonaniem płatności, użytkownik dostaje jeszcze zapytanie z aplikacji, czy na pewno chce dokonać płatności.

Samo korzystanie z aplikacji Blik to rozwiązanie bezpieczniejsze niż płatność kartą. Tutaj jednak nie można zapominać i o ostrożności – zabezpieczeniu ekranu telefonu dodatkowym hasłem. Warto też pamiętać, o ostrożnym korzystaniu z płatności telefonem w miejscach, gdzie jest duży ruch. W przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu jak najszybciej trzeba zablokować kartę sim u operatora. To pozwoli uniknąć ewentualnej kradzieży pieniędzy z konta.

Biorąc pod uwagę Blik to alternatywa równie bezpieczna co płatność kartą wirtualną przez Internet. A może nawet bezpieczniejsza. Wirtualne karty, podobnie jak prawie wszystkie rodzaje kart bankowych, posiadają zazwyczaj jeden, stały numer, który wymienia się razem z wymianą karty. Blik nie potrzebuje też przelewania pieniędzy na inne konto – pieniądze pobierane są z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego klienta.