Karty wirtualne

Co to są karty wirtualne? Jest to stosunkowo nowy typ kart płatniczych stworzonych do dokonywania transakcji bez fizycznego użycia karty bankowej. Jakie to są transakcje więc? Są to wszelkiego rodzaju transakcje dokonywane za pomocą telefonu bądź z powodu mocnego rozwoju w ostatnich latach – transakcje internetowe.

Wraz z rozwojem i popularyzacją sklepów internetowych zwiększa się bardzo liczba osób chcących dokonywać transakcji online. Wychodząc naprzeciw modzie i zapotrzebowaniu banki opracowały nowy sposób dokonywania transakcji – poprzez użycie wirtualnej karty.

Można się zastanawiać po co dodatkowa karta i czym różni się karta wirtualna od tradycyjnej plastikowej karty płatniczej? Różnica jest dosyć istotna, bo kartą wirtualną nie możemy płacić w zwykłym punkcie handlowo-usługowym i nie można wypłacać pieniędzy z bankomatu. Karta wirtualna nie ma kodu PIN, ma natomiast kody weryfikujące o nazwie CVC2 lub CVV2, które zazwyczaj należy podawać przy płatności internetowej i mają one na celu weryfikację i dodatkowe bezpieczeństwo transakcji.

Karta wirtualna aktualnie więc służy praktycznie tylko do transakcji internetowych i jest wydawana w postaci papierowej lub w postaci standardowej plastikowej karty. Posiadanie jednak karty wirtualnej oraz dodatkowo drugiej karty płatniczej ma tą zaletę, iż często możemy sobie w bankach sterować limitami na karcie wirtualnej i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo ustawiając niski limit wtedy gdy nie korzystamy w danym czasie z tej karty.