Karty płatnicze – co to jest?

W dzisiejszych czasach bankowość oraz wszelkie instytucje z nią związane są niezwykle dobrze rozwinięte. Coraz większa liczba osób zaczyna ufać instytucjom finansowym, co skutkuje przechowywaniem oszczędności na ich kontach. Przy zawarciu stosownej umowy o prowadzeniu konta, klient otrzymuje najczęściej kartę płatniczą.

Poprzez to pojęcie, które nie jest oczywiście do końca ścisłe, rozumiemy ogół elektronicznych instrumentów płatniczych. Ów instrument wydawany jest obecnie tylko przez bank lub inną instytucję finansową i stanowi podstawowy zdalny sposób na zarządzanie środkami przechowywanymi na koncie. Za jej pomocą możemy na przykład wypłacić pieniądze z bankomatu, jak również zapłacić za zakupy, zarówno towarów jak i usług.

Obecnie wyróżniamy bardzo dużo rodzajów kart płatniczych. Gatunki te możemy wyróżnić, na podstawie przyjętych kryteriów podziału. W ten sposób dostrzegamy trzy kategorie podziału kart: ze względu na sposób rozliczania, ze względu na zamożność klienta i ze względu na użytkownika.