Visa czy Mastercard?

Karty kredytowe są jednym z najwygodniejszych produktów bankowych. Pozwalają na szybki kredyt, który przez 50-60 dni jest nieoprocentowany. Jednocześnie można nimi dokonywać transakcji bezgotówkowych oraz skorzystać z gotówki, jeżeli zdarzy się taka konieczność.

W zależności od tego, w jaki sposób będziemy używali karty kredytowej, to różne będą koszty. Karta kredytowa jest bardzo drogim produktem, jeżeli nie korzysta się z niego z wyczuciem i umiarem. Przed potencjalnymi posiadaczami od razu pojawia się dylemat, jaką kartę wybrać. Klienci zastanawiają się która karta jest lepsza. Visa czy Mastercard. Obie firmy zrzeszają banki i instytucje finansowe na całym świecie.

Płacąc kartą kredytową za towary i usługi klienci korzystają z rozmaitych promocji i rabatów. Obie firmy przygotowują we współpracy ze swoimi partnerami wiele konkursów, które mają stanowić dodatkową motywację do wyboru jednej z kart. Funkcjonalność obu kart jest podobna, jednak w czasie użytkowania często pojawiają się różnice. Wielu posiadaczy kart Visa czy Mastercard nie zdaje sobie sprawy, że oba systemy kredytowe są jedynie narzędziami dla banków, które wydają karty i ustalają szczegółowe warunki korzystania z nich.

Visa czy Mastercard nie ustalają opłat za korzystanie z kart wydanych w ich systemie. Tego typu sprawy są w gestii banków, które wystawiają te produkty swoim klientom. Od polityki poszczególnych banków zależy, na jakich warunkach będą wydawane karty. Banki decydują również o ich oprocentowaniu i okresie bezodsetkowym. Do decyzji banków należy także określenie najważniejszego parametru karty kredytowej, czyli tego, w jakiej walucie będzie rozliczana. Kilka lat temu panowało przekonanie, że Visa jest lepszym produktem w sferze dolara zaś Mastercard w świecie, którym rządzi euro. W polskich warunkach ta zasada nie znajduje zastosowania. Zdecydowanie więcej banków preferuje rozliczenia w euro, bez względu na to w jakim systemie wystawia karty. Oznacza to, że niezależnie w jakiej walucie dokonujemy transakcji zagranicznej, to kwota będzie przeliczona na euro a następnie z euro na złotówki.