Karta identyfikacyjna

Karta identyfikacyjna – jest to karta często wykorzystywana w codziennym życiu. Przykładem takiej karty jest karta wstępu do określonych budynków lub pomieszczeń, karta stałego klienta lub karta biblioteczna.

Zastosowań kart identyfikacyjnych jest bardzo wiele i stają się one coraz bardziej popularne w dzisiejszych czasach. Karty identyfikacyjne mogą posiadać dodatkowe funkcje jak np. pozwalają uzyskać rabat czy zniżkę. Głównym celem tego typu karty jest szybka identyfikacja posiadacza. Karta identyfikacyjna posiada zazwyczaj unikatowy numer umożliwiający jego elektroniczne odczytanie. Może też posiadać taka karta kod PIN, a także zdjęcie właściciela lub wzór podpisu.

W bankowości karty identyfikacyjne są wykorzystywane czasem do sprawdzenia tożsamości klienta banku podczas realizowania przez niego operacji w oddziale banku. Stosowanie kart identyfikacyjnych w niektórych bankach bardzo upraszcza i zarazem skraca czasowo sprawdzanie tożsamości klienta. Zastosowanie kodu PIN dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę na fakt, że kartą identyfikacyjną jest także każda karta bankomatowa i karta płatnicza.