Płacenie kartą za granicą. Jaka forma płatności jest najlepsza na wakacjach za granicą?

Płacenie kartą kredytową na wakacjach za granicą jest wygodne. Nie wymaga od nas wizyty w kantorze. Pieniądze mamy stale przy sobie, gotówkę możemy wyciągnąć z bankomatu w każdej chwili. Z tego powodu jest to coraz bardziej popularna forma płatności wśród Polaków.

Płatność kartą za granicą — ile kosztuje taka usługa?

Ile może kosztować płatność kartą? Nikt nie zastanawia się nad tym, gdy robi zakupy w supermarkecie pod domem. Polskie firmy oferujące karty kredytowe czy debetowe nie pobierają dodatkowych opłat za zakupy robione w Polsce. Rzecz jasna o ile nie naruszamy debetu na koncie.

Podczas wakacji za granicą, zaczynają obowiązywać inne zasady płacenia. Po pierwsze — co oczywiste — waluty w Europie nie mają tej samej wartości co złotówka. Po drugie, w zależności od banku, prowizja za przewalutowanie może wynieść od 0 proc. do 5,9 proc. kwoty, którą płaci się w sklepie za granicą.

Banki, podobnie jak kantory, wykorzystują tzw. spread walutowy. Jest to różnica pomiędzy ceną, za jaką bank kupił i kwotą za jaką tę walutę sprzedał. W niektórych bankach jest on wyższy niż w innych. Również dla różnych walut może być wyższy lub niższy.

Rodzaje kart bankowych wykorzystywanych za granicą

Konsumenci mogą skorzystać z różnych ofert kart płatniczych, które umożliwiają płacenie za zakupy na wakacjach. W zależności od tego, co jest dla nas bardziej opłacalne, mamy do wyboru:

  • Karta debetowa – w przypadku płacenia kartą kredytową za granicą, zapłacimy za kurs kupna i sprzedaży waluty. Może się także zdarzyć opłata za podwójne przewalutowanie. Dodatkowo trzeba doliczyć dodatkowo prowizję za przewalutowanie;
  • Karta walutowa – daje możliwość uniknięcia wysokich prowizji płaconych bankom za przewalutowanie. Korzystanie z niej umożliwia kupowanie waluty w kantorach stacjonarnych, ale także online. Minusem tej karty jest przymus comiesięcznego opłacania kosztów prowadzenia konta walutowego;
  • Karta wielowalutowa – umożliwia przypisanie wielu różnych rachunków bankowych. Jest to duże ułatwienie dla ludzi, którzy podróżują często i w różne miejsca na świecie. Tutaj wymagane jest, by istniały środki na każdym z kont. Wadą tej karty jest to, że nie wszystkie waluty są dostępne – jedynie te najbardziej popularne. Podczas wypłaty gotówki również należy uważać. Znaczna część bankomatów oferuje usługę o nazwie “dynamiczna konwersja walut”. DCC to funkcja, która rozpoznaje w jakiej walucie prowadzona jest karta i w tej walucie pobierze środki z karty.
  • Karta kredytowa – w tym przypadku sytuacja wygląda podobnie co przy karcie debetowej. Różnicą jest tutaj wyższa opłata za korzystanie z bankomatów za granicą. Z drugiej strony można ją potraktować jako awaryjne źródło, gdyby np. przyszło nam zapłacić za wypożyczenie samochodu. Trzeba jednak uważać – karta kredytowa może być niebezpiecznym źródłem pieniędzy.

Płacenie kartą za granicą. Czym różni się karta Visa od Mastercard?

W Polsce istnieją dwie najpopularniejsze firmy obsługujące karty, czyli Visa i Mastercard. Obie są oferowane przez 15 krajowych banków.

W przypadku karty Mastercard walutą rozliczeniową nie jest złoty, a euro, wobec czego płacąc za zakupy np. w Niemczech płacimy zgodnie z kursem waluty w dniu zakupu. Problem może pojawić się, gdy konsumentowi przyjdzie zapłacić w koronie czeskiej. Wówczas bank będzie zarabiał na tzw. podwójnym przewalutowaniu. W związku z tym koszty płacenia kartą Mastercard mogą wzrosnąć.

Płacąc za granicą kartą Visa można uniknąć podwójnego przewalutowania. Z drugiej strony – w bankach pobierane są z tytułu przewalutowania wyższe prowizje. Rozliczenie wykonywane poprzez kartę Visa wygląda tak, że bank na początku blokuje kwotę wynikającą z przelicznika walut Visa. Następnie po zaksięgowaniu tej kwoty pobierane są dodatkowe opłaty. Może to zająć około 2 – 3 dni robocze.

Każda forma płatności za granicą ma swoje wady i zalety

Na wakacjach każdy chce zazwyczaj odpocząć od codzienności. Nie czujemy wówczas ciężaru wydatków. Kiedy płacimy swoją kartą w Czechach czy w Anglii, mimo wszystko musimy pamiętać, że płacimy nie tylko za zakupy w centrum handlowym. Decydując się na płatność kartą, musimy o nich pamiętać.

Kartę płatniczą cechuje wygoda użytkowania, ponieważ:

  • Kartą można płacić wszędzie tam, gdzie jest terminal;
  • Gotówkę można wybrać z niemal każdego bankomatu;
  • Płacenie kartą za granicą jest bezpieczniejsze. Jeśli kartę ktoś ukradnie – można ją zablokować. Gotówka natomiast jest praktycznie nie do odnalezienia
  • Wymiana waluty na ostatnią chwilę w całodobowym kantorze również może okazać się dla nas niekorzystna.
  • Można ustalić limit dzienny transakcji wykonywanych przy pomocy karty.

Do wad płatności kartą można natomiast zaliczyć:

Za wygodę płaci się zawsze więcej. Kursy walut w bankach są przeważnie wyższe niż w kantorach. Do tego dochodzi również prowizja za przewalutowanie, czyli zapłata za usługę banku. Zazwyczaj jest to kwota w okolicy 10 złotych — ale kwota zależy przede wszystkim od banku, w którym posiadamy konto;

  • Kursy walut zmieniają się w czasie. Zakupy mogą zatem kosztować więcej lub mniej. Zależy to od kursu obcej waluty w dniu zaksięgowania płatności, a nie w dniu zakupu;
  • Łatwiej zachować ostrożność przy wydawaniu pieniędzy, gdy płaci się gotówką – mimo że to zależy głównie od samodyscypliny konsumenta;
  • Kiedy nastąpi awaria systemu bankowego lub terminalu, może wystąpić problem z uregulowaniem rachunku za kolację w restauracji bądź hotel;
  • Może być trudno zapłacić kartą na lokalnych straganach.

Zwłaszcza będąc na wakacjach za granicą, powinniśmy zachować ostrożność. Zarówno podczas wydawania pieniędzy, jak pilnując, by karta się nie zgubiła. Warto mieć to na uwadze i przed wyjazdem dowiedzieć się m.in. jak zablokować kartę do bankomatu.